Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 572 - 18.10. - 21.10.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Reddihakim talepleri NSU davasını süründürüyor

8’i Türkiyeli 10 kişiyi öldürmek, banka soymak ve bombalı saldırılarda bulunmakla suçlanan NSU terör örgütü davasında şimdiye kadar 385 duruşma yapıldı, sanık avukatları 40’ın üzerinde reddihakim talebinde bulundu.

AA (Berlin) 
8’i Türkiyeli 10 kişiyi öldürmek, banka soymak ve bombalı saldırılarda bulunmakla suçlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasında sanık avukatlarının reddihakim talepleri davanın gidişatını etkiliyor. Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde 4,5 yıldır devam eden davada şimdiye kadar 385 duruşma yapıldı. Bu süreç içinde sanık avukatları 40’ın üzerinde reddihakim talebinde bulundu.

Söz konusu taleplerin önemli bir kısmı Federal Başsavcı'nın 12 Eylül’de esas hakkındaki mütalaasını tamamladıktan ve sanıklara ilişkin talep ettiği cezaları açıkladıktan sonra verildi. Bu tarihe kadar tutuksuz yargılanan ancak savcılığın 12 yıl hapis cezası istediği ve kaçma ihtimali bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan Andre E. ve diğer tutuklu sanık Ralf Wohlleben’in avukatları, mahkeme heyeti üyeleri hakkında sunduğu bir dizi reddihakim dilekçeleriyle davayı adeta felce uğrattı.

Yaklaşık 6 haftadır reddihakim dilekçeleriyle meşgul edilen yargı süreci, 24 Ekim'de yapılan 384. duruşmada reddihakim taleplerinin kabul edilmediğinin açıklanmasıyla, devam edecek beklentisi oluştu. Ancak Andre E’nin avukatı müvekkiliyle bu yeni durumu istişare etmek için duruşmaya ara verilmesini istedi. Ertesi gün yapılan duruşmada ise yeni bir reddihakim dilekçesi verdi. Bunun üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Manfred Götzl 9 Kasım’a kadar yapılacak duruşmaları iptal etti. Böylelikle savcılığın esas hakkında mütalaasının ardından planlanan müdahil avukatların sunumları da yapılamadı. Bir buçuk aydır herhangi bir ilerleme sağlanamayan davanın bu yıl içinde sonuçlanma beklentisi de suya düştü.

Davayı yakından gözlemleyenler sanık avukatlarının, reddihakim dilekçelerini davanın sürüncemede bırakılması veya düşürülmesi için kullandığını ifade ediyor. Ancak Mahkeme Heyeti Başkanı Götzl’in duruma hakim olması ve sakin tutumunun, davanın düşmemesini sağladığı görüşü öne çıkıyor.

Her geçen gün davanın maliyeti de artıyor
Duruşma başına 150 bin euroya mal olan dava için bugüne kadar 55 milyon euronun üzerinde para harcandı. Almanya’nın en geniş kapsamlı davalarından NSU'da kanıtların toplanması süresince 540 tanık ve 56 uzman dinlendi. Bunların bazıları birçok kez mahkemede ifade verdi. Terör örgütünün eylemlerinden mağdur olan 95 kişi müdahil olarak davada yer alıyor. Mağdurlar toplam 60 avukat tarafından temsil ediliyor.

İddianamede NSU’nun eylemlerinde suç ortağı olduğu belirtilen başsanık Beate Zschaepe’yi 5 avukat savunurken, yardım ve yataklıktan tutuklu yargılanan Ralf Wohlleben’in 3, Andre E, Holger G. ve Carsten S’nin ise 2’şer avukatı bulunuyor. Savcılık mütalaasında, başsanık Zaschaep’nin terör örgütü NSU’un tüm eylemlerinde suç ortağı olduğunu iddia ederek, ömür boyu hapis cezası verilmesini istedi. Savcılık, Wohlleben ve Andre E. için 12’şer yıl, Holger G’ye 5, Carsten S‘ye de 3 yıl hapis cezası talep etti.
Teilen
2017-12/01-Sayı-551
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN