Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 572 - 18.10. - 21.10.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

"Arakan'daki şiddet durdurulsun"

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini: "Şiddetin ve sığınmacı akınının durdurulması gerektiğine inanıyoruz."

AA (Nepido) 
Myanmar'ın başkenti Nepido'da yapılan 13. Asya-Avrupa Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda, Avrupa delegasyonunun başkanlığını yapan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, basına verdiği demeçte, eski Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan öncülüğünde kurulan Arakan Danışma Komisyonunun tavsiyelerine uyulması konusunda hala çalışılması gerektiğini ifade etti.

Mogherini, Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii'yi, ülkede istikrarı sağlamak için Danışma Komisyonunun tavsiyelerinin hayata geçirilmesi için teşvik ettiğini söyledi.

Hem Bangladeş'i hem Myanmar'ı, AB ve uluslararası toplumun desteğiyle bu konuda iki taraflı çalışmaya teşvik ettiklerini belirten Mogherini, "Şiddetin ve sığınmacı akınının durdurulması, Arakan eyaletine kesintisiz insani yardım ulaşmasının ve sığınmacıların güvenli biçimde ülkesine dönmesinin güvence altına alınması gerektiğine inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Myanmar güvenlik güçlerinin Arakanlı Müslüman nüfusunun yoğun olduğu eyalette düzenlediği askeri operasyonlarda yaşanan insan hakları ihlallerini incelemek üzere eski Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan öncülüğünde kurulan Arakan Danışma Komisyonu, Arakan eyaletine ilişkin incelemelerine dair nihai raporunu 23 Ağustos'ta Myanmar hükümetine sunmuştu.

Suu Çii'nin ofisinden 24 Ağustos'ta kamuoyuyla paylaşılan raporda, eyaletteki sorunlara çözüm bulunmasının bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasıyla yakından ilgili olduğuna işaret edilerek ekonomik kaynakların federal ve eyalet yönetimi arasında adilce paylaştırılması gerekti vurgulanmıştı.

Topraklarına el konulanlara tazminat ödenmesi çağrısı yapılan raporda, Arakanlı Müslümanlara vatandaşlık statüsü verilmesi, diğer vatandaşların sahip olduğu tüm hak ve hürriyetlerden sınırsız faydalanmaları istenmiş ve hükümetin din, etnik aidiyet veya vatandaşlık statüsüne bakılmaksızın Arakan eyaletinde yaşayan herkese serbest dolaşım hakkı tanıması gerektiği bildirilmişti.

"Barış ve Sürdürülebilir Kalkınma için Ortaklığı Güçlendirme"
Mogherini'nin ofisinden 15 Kasım'da yapılan açıklamada, 13. Asya-Avrupa Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın bu seneki temasının "Barış ve Sürdürülebilir Kalkınma için Ortaklığı Güçlendirme" olacağı kaydedilmişti.

Açıklamada, toplantının gelecek yıl Brüksel'de düzenlenecek 12. ASEM Zirvesi için de hazırlık niteliğinde olduğu, toplantı gündeminin güvenlik, ekonomi, terörle mücadele ve şiddet içeren aşırılık olacağı vurgulanmıştı.

Mogherini'nin zirve öncesinde Bangladeş'e çalışma ziyareti düzenleyeceği, bu çerçevede Arakanlı Müslüman sığınmacıların yoğun olduğu Cox's Bazar kentindeki kampları ziyaret ederek Arakan eyaletindeki durumu da ele alacağı bildirilmişti.
Teilen
2017-12/01-Sayı-551
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN