Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 572 - 18.10. - 21.10.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Arnavutların ceset kalıntıları toprağa verildi

Kërçova kentinde, 1913 ila 1950 yıllarında katledilen Arnavutların toplu mezarda bulunan kalıntıları düzenlenen törenle toprağa verildi.

AA (Kırçova) 
Resim galerisi için tıklayın
Makedonya'nın batısındaki Kërçova (Kırçova) kentine bağlı Zayaz köyünde, 1913 ila 1950 yıllarındaki dönemde katledilen Arnavutların toplu mezarda bulunan kalıntıları düzenlenen törenle toprağa verildi.

Arnavutlara karşı işlenen suçların tespitini üstlenen organizasyon kurulunca Kırçova'daki Arnavut Annesi Anma Merkezi'nde düzenlenen törene, Makedonya Başbakan Yardımcısı Hazbi Lika, Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) Genel Başkanı Ali Ahmeti, Arnavutluk'un Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanı Pandeli Majko, Makedonya İslam Birliği (Diyanet İşleri) Başkanı Süleyman Recepi ve çok sayıda davetli katıldı. Tören, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Arnavutluk Devlet Bakanı Majko törende yaptığı konuşmada, Makedonya'daki Arnavutların yanında hem Arnavutluk'un hem de Kosova'nın bulunduğunu dile getirerek, "Biz barış istiyoruz. Eğer barış sunulursa barış olacaktır." ifadelerini kullandı.

"Geçmişin tekrarlanmasını istemiyoruz"
BDİ Genel Başkanı Ahmeti de Osmanlı İmparatorluğunun dağılmasıyla Çetnik çetelerinin imha etme ideolojisiyle Arnavut topraklarına baskın yaparak Avrupa'da ilk defa soykırım yaptıklarını anımsattı.

Geçmişin tekrarlanmaması çağrısında bulunan Ahmeti, "Bu çağrı, ailesinden 60'ın üzerinde üyesinin barbar şekilde katledildiği bir insanın kalbinden geliyor. Bu çağrı, tüm Avrupa ve komşu halkları tarafından dinlenip okunması gereken, yanmış bir kalp tarafından geliyor. Bu çağrı barışı, istikrarı ve güvenliği isteyen herkes tarafından dinlenmesi gerekiyor. Çünkü geçmişin tekrarlanmasını istemiyoruz ancak bu geçmiş unutulmamalı ve biz unutmayacağız. Bu çağrı, Makedon halkına da ulaşmalı, çünkü onların da öldürülmüş ve katledilmişleri var." diye konuştu.

Ülkedeki Makedon halkının da kendileriyle dayanışma içerisinde olmaları ve Arnavutlara karşı yapılan soykırımı kınamaları için çağrı yapan Ahmeti, Makedonlara her zaman ellerini uzatacaklarını kaydetti.

Dayanışma içerisinde Arnavutlar'a karşı yapılan soykırımın kınandığı bir belge oluşturulması gerektiğini söyleyen Ahmeti, "Makedonya Meclisinde onaylanacak bir yasa tasarısı olmadan uzlaşma sağlanamaz." dedi.

Makedonya İslam Birliği Başkanı Recepi de temsil ettiği kurum olarak Arnavutlara karşı başlatılan soykırım suçlarını ortaya çıkarma girişimine dahil olduklarını kaydetti. Recepi, ülkedeki tüm müftülüklere bir bildiri göndererek kurbanların gıyabi cenaze namazının kılınmasını isteyeceklerini ifade etti.

Arnavut Annesi Anma Merkezi, 28 Kasım 2013 yılında Balkan Savaşları'nda hayatını kaybeden Arnavut kurbanların anısına açılmıştı. On bin metre karelik bir alanda Balkan Savaşları'nda hayatını kaybeden yaklaşık 300 kurbanın mezarı bulunuyor.
Teilen
2017-12/01-Sayı-551
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN