Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 572 - 18.10. - 21.10.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Sömürü yasasına karşı Fransa yine sokakta

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron adıyla anılan yeni sömürü yasasına karşı mücadele devam ediyor.

Merhaba (Paris) 
Resim galerisi için tıklayın
16 Kasım günü CGT, FO, FSU, Solidaires, Öğrenci Birlikleri ve lise öğrencilerinin örgütleri UNEF, UNL ve FIDL çağrısıyla Macron Yasına karşı işçi ve emekçiler sokağa çıktı.

Paris “Macron’un Yasalarına Hayır”
Paris’te Republique Meydanı’nda toplanan sendikalar ve örgütler yeni çalışma yasasına karşı ortaklaşan tepkilerini slogan ve pankartlarıyla dile getirdiler. 40 bin işçi ve emekçinin katıldığı eylem çok renkli görüntülere sahne oldu. Eylemciler, davul, trampet ve ses çıkartan birçok araç taşırken, sendika ve örgütlerin arabalarından sık sık enternasyonal marşı çaldı. Kimi eylemciler Marx’ın fotoğrafını taşırken kimi de Che Guavera ile mesajını verdi.

CGT Sendikası Başkanı Phillipe Martinez ve FO Genel Sekreteri Jean-Claude Mailly’de yürüyüşte yerini aldı.

Sendikalar “Kazanılmış Haklarımızın Elimizden Alınmasına İzin Vermeyeceğiz” pankartıyla katıldı. Kamu çalışanları “Mesleğimiz Tanınsın ve Değer Verilsin”, hastane çalışanları “Hastanelerde Tehlikeli Gidişat”, akademisyenler, “SOS Yüksek Eğitim ve Araştırma Yoksullaştırıldı ve Zayıfladı”, anarşistler “Devlet Halkı Yoksullaştırıyor”, Katalan Halkını Destekleme Komitesi ise “Yaşasın Katalan Cumhuriyeti” pankartı taşıdı.

Göçmen İşçiler Kültür Derneği (ACTİT) “Yaşasın İşçilerin Birliği Genel Grev Genel Direniş” pankartıyla eylemde yerini almakla birlikte sömürü yasasına ilişkin çıkarttığı bildiriyi çok yaygın dağıttı. Sosyalist Kadınlar Birliği ise bayraklarıyla birlikte yürüdü.

Eylemin en canlı ve renkli korteji gençlik oldu. Paris 8 Üniversitesi öğrencileri “1917-2017 Devrim” pankartıyla katıldı ve coşkulu sloganlarıyla sömürü yasasından en fazla gençlerin etkileneceğini haykırdı.

“Devlet Halkı Yoksullaştırıyor” pankartıyla en önde yürüyen anarşist grup bir süre bekleyerek tüm korteji bloke etti. Sık sık “Anti Kapitalizm” sloganı atan grup yol boyunca otobüs duraklarındaki reklam panolarını kendi hazırladıkları panolarla değiştirdi. Aralarında BNP Paribas Bankasının da bulunduğu iki banka ve sigorta şirketlerinin canları kırıldı. Saat 14.00’de Republique başlayan yürüyüş saat 17.00’de Nation Meydanı’nda son buldu.

170 yerleşim bölgesi eylemdeydi
Lyon, Toulose, Beziers, Grenoble, Metz, Marsilya ve Lorient kentleriyle birlikte Macron’un sömürü yasalarına karşı Fransa’nın 170 yerleşim yerinde binlerce işçi, emekçi, genç ve kadın eylem yaptı.

Ayrıca demiryolu ve havaalanı çalışanları da greve giderek yasaya karşı tepkilerini gösterdi. Grev nedeniyle bazı uçuşların zamanında yapılmadığı, tren seferlerinin aksadığı, kamu hizmetlerinin verilmediği belirtildi.

Yeni iş yasası örgütlülüğü hedefliyor
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Kanun Hükmünde Kararnameyle onayladığı yasa, sadece kazanılmış hakları tırpanladığı için değil parlamento iradesine dayanmadan onayladığı için de büyük tepki almıştı.

“Yeni İş Yasası” 50’den az çalışanı bulunan iş yerlerinde işverenin sendika temsilcisi olmaksızın çalışanla sözleşme yapma hakkı tanıyor. İşverenlere herhangi bir yasal kısıtlamaya maruz kalmaksızın çalışma saatlerini doğrudan işçilerle belirleme özgürlüğü veriliyor.

Haksız çıkartmalarda ödenecek tazminatlar için tavan belirlendiği gibi işten atma gerekçeleri çok esnek. İşten çıkartmalarda itiraz süresinin 1 yıl ile sınırlandırılması gibi kapsamlı değişiklikler yapılıyor. Ve daha da önemlisi yasa kabul edilmesine rağmen her bir maddenin uygulanması zamana yayılmış durumda.
Teilen
2017-12/01-Sayı-551
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN