Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 572 - 18.10. - 21.10.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

"Yapısal ırkçılık yapılıyor"

NSU cinayetlerinde aile fertlerini kaybeden Yaşar ve Özüdoğru ailelerinin avukatı Daimagüler, devletin güvenlik birimlerini "yapısal ırkçılık" yapmakla suçladı.

AA (Münih) 
8’i Türkiyeli 10 kişiyi öldürmek, banka soymak ve bombalı saldırılarında bulunmakla suçlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasının 388. duruşmasında, NSU tarafından öldürülen İsmail Yaşar ve Abdurrahim Özüdoğru'nun ailelerini temsil eden Daimagüler sunumunda, devletin güvenlik birimlerini "yapısal ırkçılık" yapmakla suçladı.

Bunun üzerine başsanık Beate Zschaepe’nin avukatları Daimagüler’in sunumunu keserek, avukatın siyasi bir konuşma yaptığı yönünde itirazda bulundu. Zschepe’nin avukatlarından Wolfgang Heer, "Burada ceza davasındayız, siyasi bir etkinlikte değiliz." ifadesini kullandı. Diğer müdahil avukatlar ile Başsavcılık, Daimagüler'e destek verdi.

Mahkeme heyeti de söz konusu itirazları görüşmek üzerine bir süre duruşmaya ara verdi. Heyetin itirazları reddetmesinin ardından Daimagüler sunumunu sürdürdü. Daimagüler, NSU hakkında konuşulduğunda, ırkçılık konusunda susulmaması gerektiğini belirterek, 2006’da Kassel’de yapılan gösteride ırkçı cinayetlerin aydınlatılması yönündeki çağrıların da duyulmadığını kaydetti.

Toplumda bu cinayetlerin arka planının bilindiğini ancak buna kulak verilmediğini vurgulayan Daimagüler, NSU olayına bakıldığında yapısal ırkçılığın büyük bir ihtimalle insan hayatına mal olduğunu kabul etmek gerektiğini ifade etti.

Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın (BfV) muhbirlere para vermesini de eleştiren Daimagüler, Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın sadece ırkçı yapıları görmezden gelmediğini onları koruduğu ve desteklediği suçlamasında bulundu.

Muhbirlerin neleri bilip bilmediğini ve NSU’nun ortaya çıkmasının ardından Anayasa Koruma Teşkilatı'nda muhbirlere ilişkin uygulamada değişiklik olup olmadığını soran Daimagüler, BfV'nin en önemli kaynaklarından olan eski muhbir Tino Brandt’ın aynı zamanda NSU üçlüsünü destekleyenlerin başında geldiğine dikkati çekti.

Daimagüler, muhbirlere yıllarca ülkede yaşayan vergi mükelleflerinin ödediği vergilerden elde edilen paraların ödendiğine işaret ederek, “Bu parayla ne yapıldı? Kira mı ödendi, yiyecek mi alındı. Silah mı alındı. Ceska silahı mı?” sorularını sordu.

Yaklaşık 4,5 yıldır devam eden NSU davasında, müdahil avukatlar sunumlarına başlamıştı.
Teilen
2017-12/01-Sayı-551
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN