Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 572 - 18.10. - 21.10.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

"Bu davada sorularıma cevap bulamadım"

NSU terör örgütü üyeleri tarafından öldürülen Mehmet Kubaşık’ın eşi Elif Kubaşık, NSU davasında sorularına cevap bulamadığını söyledi.

AA (Münih) 
NSU terör örgütü üyeleri tarafından 4 Nisan 2006'da Dortmund'da öldürülen Mehmet Kubaşık’ın eşi Elif Kubaşık, NSU davasında sorularına cevap bulamadığını söyledi. Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde devam eden davanın 389. duruşmasında müdahil avukatlarının yanı sıra Elif Kubaşık da söz aldı.

Mahkemede Türkçe yaptığı konuşması tercüme edilen Kubaşık, eşinin herkes tarafından sevilen bir kişi olduğunu, eşine olan bağlılığından dolayı burada güçlü bir şekilde durabildiğini ifade etti. "Neden Mehmet?", "Neden Dortmund?", "Dortmund’da bunlara yardım edenler var mıydı?" ve “Devlet ne biliyordu ?" sorularını dile getiren Kubaşık, “Bu davada sorularıma cevap bulamadım." dedi.

Elif Kubaşık, Başbakan Angela Merkel'in 2012'de her şeyin aydınlatılacağı yönünde verdiği sözün de yerine getirilmediğini yineledi. Güvenlik birimlerini de eleştiren Kubaşık, polisin gerçek faillere ilişkin ipuçlarını görmezden geldiğini, bunun yerine cinayete kurban gidenlerin yakınlarının suçlu gösterildiğini söyledi.

Duruşmalara gelmenin kendisi için hiçbir zaman kolay olmadığını belirten Kubaşık, özellikle NSU üyesi olmakla suçlanan başsanık Beate Zschaepe’yi görmenin kendisi için zor olduğunu belirtti. Zschaepe'nin burada yaptığı açıklamaların "yalan" olduğunu ifade eden Kubaşık, “Bizimle dalga geçiyor gibi hissettim." dedi.

Sanıkların mahkum olmasını ve hak ettikleri cezayı almalarını isteyen Kubaşık, ancak olayın aydınlatılmasının kendisi için daha önemli olduğunu kaydetti. Kubaşık, "Bu cinayetleri gerçekleştirenler, bizim bu ülkeyi terk edeceğimizi düşünmesinler. Ben bu ülkede yaşıyorum ve bu ülkeye aitim. Bu ülkenin parçasıyız ve bu ülkede yaşamaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Elif Kubaşık’tan önce başladığı sunumunu tamamlayan müdahil avukatlardan Mehmet Daimagüler de Federal Savcılığın talebine katılarak Zschaepe'nin ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Daimagüler, NSU terör örgütü üyeleri tarafından öldürülen kişilerin ailelerinin Zschaepe’nin özrünü kabul etmediğini de belirtti.

Elif Kubaşık'ın avukatı Carsten Ilius da cinayetleri işleyenlerin ırkçı olduklarına ilişkin ipuçları ve tanıklar olmasına rağmen güvenlik birimlerinin bu yönde soruşturma yapmadığını ifade ederek, "Tüm kurbanlar göçmen kökenli. Burada aşırı sağ arka planı olduğu ortada." dedi.
Teilen
2017-12/01-Sayı-551
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN