Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 572 - 18.10. - 21.10.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

DİDF: Mölln unutulmamalı

Mölln Katliamının 25. yılı nedeniyle DİDF tarafından "25. yılında Mölln katliamı: Çıkarılması gereken çok ders var " başlığıyla bir açıklama yayınlandı.

Merhaba (Köln) 
Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada, 25 yıl önce, 23 Kasım 1992 gecesi Mölln'de Arslan Ailesi‘nin yaşadığı evi kundaklayan iki neonazinin 10 yaşındaki Yeliz Arslan, 14 yaşındaki Ayşe Yılmaz ve 51 yaşındaki Bahide Arslan'ı katlettiği belirtilerek, “Arslan Ailesi‘nin her üç ferdini bir kez daha saygıyla anıyor, yakınlarına sabır diliyoruz.” dendi.

“Mölln katliamı Almanya’da yaşayan biz Türkiye kökenli göçmenler açısından, ırkçılar tarafından ev kundaklamalarla insanların katledilmesi açısından bir ilki ifade ediyor. Ne yazık ki, bu sonuncu olmadı, benzer katliamlar devam etti.” ifadesine yer verilen açıklamada, “25 yıl öncesine dönüp baktığımızda, bugün çıkarılacak en önemli sonuç, hükümet partileri başta olmak üzere bütün siyasi gruplar ve medyanın sığınmacılar, göçmenler ve yabancılar üzerinden kampanyalar örgütlemekten derhal vazgeçmesi olmalıdır.” dendi.

DİDF şöyle devam etti:

“Önce Mölln, sonra Solingen katliamının yapıldığı dönem, Yugoslavya savaşından kaçmak zorunda kalan yüzbinlerce sığınmacı üzerinden düşmanca tartışmaların, yasaların çıkarıldığı, sığınma hakkının budandığı sürece denk geliyordu. Bu açıdan ırkçı saldırılar tesadüf değildi. Çünkü sığınmacılara ve yabancılara karşı düşmanlığın alabildiğince körüklendiği koşullarda Mölln’de Arslan Ailesi’nin, Solingen'de Genç Ailesi'nin evi ateşe verilmişti.

Bugün de benzer şekilde sığınmacılar ve göçmenler üzerinden tartışmalar yapılıyor ve bundan en çok ırkçıların kazançlı çıktığı biliyor. Mölln katliamından bugüne gelindiğinde, daha önce sadece marjinal Neonazi örgütler tarafından dile getirilen görüşler şimdi daha yaygınlık kazanmış durumda.

Sığınmacılara ve göçmenlere yönelik düşmanca söylemler ve kampanyalar artık daha rahat bir şekilde yürütebiliyor. Bu nedenle, siyasi açıdan ortam 25 yıl öncesine göre daha tehlikeli hale gelmiştir.

Bugün hayatın her alanında ırkçılığa ve yabancı düşmanlığına karşı ortak mücadele yürütmek çok daha büyük bir önem kazanmıştır. Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli emekçiler olarak, ülkede ırkçılığa karşı verilen mücadeleye katılarak güç verelim. Böylece yeni Möllnlerin, Solingenlerin olmasının önüne hep birlikte geçebiliriz. Bir kez daha Mölln gibi katliamların olmamasının yolu, ırkçılığa karşı mücadeleyi güçlendirmek, ırkçı politikaların güç kazanmasını sağlayan bütün koşulların ortadan kaldırılmasından geçiyor.”
Teilen
2017-12/01-Sayı-551
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN