Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 572 - 18.10. - 21.10.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

AB'den Kosova'ya 100 milyon euroluk destek

Avrupa Birliği Dış Eylem Servisi Genel Sekreteri Schmid: "Kosova Avrupa'dır ve Kosova'nın geleceği AB'dedir."

AA (Priştine) 
Avrupa Birliği (AB) Dış Eylem Servisi Genel Sekreteri Helga Schmid, AB'nin Kosova'ya yılda yaklaşık 100 milyon euro destek sağlayacağını söyledi. Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, Kosova'ya resmi ziyarette bulunan Schmid'i kabul etti. Başbakan Haradinaj ve Schmid gerçekleştirdikleri görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Schmid, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin, Kosova ve diğer batı Balkan ülkelerini Avrupa yolunda görme azmini anımsatarak, "Benim bugünkü mesajım, Kosova Avrupa'dır ve Kosova'nın geleceği AB'dedir." ifadelerini kullandı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in, AB'nin kapısının Balkanların batısındaki ülkelere açık olduğu yönündeki sözlerini hatırlatan Schmid, hükümet ve muhalefete, stratejik düşünüp bu fırsattan istifade etmeleri çağrısında bulundu.

Ayrıca, Schmid "AB, Kosova'ya istihdam sağlama, altyapı ve eğitim alanında kullanmak amacıyla yılda yaklaşık 100 milyon euroluk yardım sunacak." dedi. AB'nin, vize serbestisi sürecinin Kosova için ne kadar önem taşıdığının farkında olduğunu dile getiren Schmid, "Kosova'nın, vize serbestisi kriteri olan Karadağ ile sınırın yeniden belirlenmesi anlaşmasının yerine getirilmesi ve yolsuzluk ile organize suçlara karşı mücadele konusunda ilerlemesi gerekir." diye konuştu.

Kosova ve Sırbistan arasındaki diyaloğa da değinen Schmid, iki ülke arasındaki adalet anlaşmasının uygulanmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Schmid, mevcut diyaloğun, bu iki ülkenin gelişimi ve AB yolunda ilerlemesi yönünde büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Kosova Başbakanı Haradinaj da bu görüşmeyi, Kosova ve AB arasındaki dinamik ilişkilerin öneminin bir kanıtı ve Avrupa'nın Kosova ajandasının uygulanmasının bir destekçisi olarak nitelendirdi.

Görüşme sırasında diyalog ve karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi konusunu da ele aldıklarını belirten Haradinaj, "Kosova kendi yolunda ve Avrupa perspektifinde kararlıdır. Karşısına çıkacak görevleri de yerine getirmede ciddi olacaktır." ifadesini kullandı.

Schmid, Kosova'daki temsaları kapsamında Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ve Meclis Başkanı Kadri Veseli ile de bir araya geldi.
Teilen
2017-12/01-Sayı-551
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN