Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 572 - 18.10. - 21.10.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

"NSU 3 kişi değil daha geniş bir ağ"

TBB Sözcüsü Duyan: "NSU’nun 3 kişi değil, daha geniş bir ağ olduğunu düşünüyorum."

AA (Berlin) 
Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) Sözcüsü İlker Duyan, ırkçı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün 3 kişiden oluşmadığını, daha geniş bir ağ olduğunu düşündüğünü söyledi.

Duyan, ülkede 2000-2007 yıllarında 8'i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan NSU'nun karanlık bağlantılarının ortaya çıkarılması için kurulan Federal Meclis NSU Araştırma Komisyonunun toplantılarına 5 yıl boyunca katıldığını belirtti.

Örgütün ortaya çıkışının 6'ncı yılı olduğunu dile getiren Duyan, Almanya'nın iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı için muhbirlik yapan Thüringer Heimatschutz adlı ırkçı derneğin başkanı Tino Brandt'ın muhbirlikten aldığı 200 bin markı (yaklaşık 100 bin euro) bu dernek için kullandığını söyledi. Duyan, "Demek ki bu örgüt desteklendi. Maddi olarak ancak manevi destekler de gelmiştir." diye konuştu.

Terör örgütü NSU'nun bilinen üyeleri Uwe Böhnhardt, Uwe Mundlos ve Beate Zschaepe'nin de "Thüringer Heimatschutz" derneğinin Jena grubuna üye olduğuna işaret eden Duyan, burada NSU terör örgütünün birileri tarafından yönlendirilip yönlendirilmediği sorusunun da sorulması gerektiğini vurguladı.

Anayasayı Koruma Dairesinde imha edilen veya kaybolan dosyalarda bunların yazılı olabileceğine dikkati çeken Duyan, "NSU'nun 3 kişi değil, daha geniş bir ağ olduğunu düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Bu iddiasına, 2007 yılında Alman polis Michele Kiesewetter’in cinayetini örnek gösteren Duyan, "Olayın şahitlerinden bir kişi 'üstü kanlı iki erkek gördüm.' diyor. Böhnhardt ve Mundlos'a benzemeyen kişiler. Arabaya binip kayboluyorlar ortadan." şeklinde konuştu. Söz konusu tanığın ifadesinin resmi polis kayıtlarında geçmediğini bildiren Duyan, "Düşünebiliyor musunuz basına anlatıyor bunu, sonradan da polise. Ama o zaman oradaki kayıtlarda bu ifade bulunmuyor." dedi.

"Kendimi Almanya'da emniyette görmüyorum"
Almanya'da yaşayanların eskiden her zaman devlete ve polise güvendiğini söylediğini belirten Duyan, "'Biz emniyetteyiz, biz korunuruz ve polis her şeyi çözer, dakik çalışır, dürüst çalışır, doğru çalışır.' deniyordu. Birden bire NSU'da bu yıkıldı. Ben kendimi burada emniyette görmüyorum." ifadelerini kullandı.

NSU tanıklarının ölümlerine de değinen Duyan, "6 tanık komik tesadüflerle öldü. Kimisine intihar kimisine hastalıktan dediler. Bunların da belki gizli bir örgüt veya kişiler tarafından öldürüldüğü kanısı o kadar çoğaldı ki 'bunlar da öldürüldü' denecek duruma geldi. O zaman biz emniyette değiliz. Hepimizin başına bir şey gelebilir." değerlendirmesinde bulundu.

Araştırma komisyonunda dinlenen Anayasayı Koruma Teşkilatından gelen kişilerin çoğunun kelimeleri seçerek kullandığını belirten Duyan, hepsinin aynı şekilde hareketlerini kontrol altında tutarak, "bilmiyoruz, tanımıyoruz ve görmedik" şeklinde ifade verdiklerini kaydetti. Komisyonda NSU ile bağlantılı dosyaların imha edilmesinin istihbarat servislerinin yetkililerine sorulduğunda "bunun devlet sırrı olduğu" yanıtının verildiğini anlatan Duyan, Hessen eyaletinde de NSU ile bağlantılı dosyaların 120 yıl erişime kapatıldığını anımsattı.

Bunun 120 yıl sonra dosyalar açıldığında NSU o zaman da gündemde olacağı anlamına geldiğini ifade eden Duyan, "Çocuklarımıza veya torunlarımıza, '120 yıl sonra dosyalar açılacak, aman peşini bırakmayın' cümlesini miras bırakacağız. Veyahut notere de bu bırakılabilir. NSU olayı devam ediyor ve daha da devem edecektir." dedi.

Bağımsız komisyon kurulsun
Duyan, NSU olayının Federal Mecliste araştırılmasına devam edilmesi için yeni yasama döneminde de bir araştırma komisyonunun kurulmasının yanı sıra sivil toplum temsilcilerinin, avukatların, bilim insanlarının ve araştırmacı gazetecilerin katılacağı bağımsız bir komisyonun daha oluşturulmasını istedi.

Komisyonun en önemli hedefinin Anayasayı Koruma Teşkilatı ile muhbirler arasındaki ilişkililerin ortaya çıkarılması olduğunu vurgulayan Duyan, söz konusu teşkilatın üst kademesinin cinayetler hakkında bilgisi olup olmadığının, siyasetçilerin bu olaylara karışıp karışmadığının soruşturulabileceğini kaydetti.
Teilen
2017-12/01-Sayı-551
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN