Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye

Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi

Sayy: 562 - 17.05. - 01.06.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2017/18
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Merhaba'dan

Seçime gidin! - Hüseyin ŞENOL

 
Tüm okurlarımıza, 24 Eylül’de Federal Almanya Genel Seçimleri’nde sandığa giderek oy kullanmaları çağrısında bulunuyoruz. Merhaba olarak yaptığımız bu çağrı, tüm kesimlerden okurlarımızadır.

Türkiyeliler seçime ne kadar fazla katılım sağlarsa, önümüzdeki dönemde de, o derecede ciddiye alınacak, göçmen ve azınlık olmaktan kaynaklanan sorunlarına daha fazla eğilinecektir. Göçmen kökenli tüm devrimci, demokrat, ilerici Türkiyeli adayların desteklenmesi gerekir. Politik arenada ne kadar fazla göçmen olursa, bu durum Almanya demokrasisine de büyük katkı sağlayacaktır. Aynı şekilde, Türkiyeli olmasa da, halklarımızın savunucusu olacağına inandığımız, hangi milliyetten olursa olsun, tüm adayların yanında olmalıyız.

Katılımımız ne kadar çok olursa ve üstüne üstlük bir de çok sayıda göçmeni parlementoya taşırsak, bu aynı zamanda Alman ırkçılarına, faşistlerine atılmış büyük bir şamar olacaktır. Azınlığız ama, oylarımızla çoğunluğu etkileyecek güçteyiz...

Merkel ile Schulz arasında siyasi düelloda nefesler tutuldu
Başbakan Angela Merkel, çeşitli Alman televizyon kanallarında yayınlanan siyasi düello programında Sosyal Demokrat Parti (SPD) lideri ve başbakan adayı Martin Schulz ile iç ve dış politika konularına ilişkin görüşlerini tartıştı. “İslamiyet, Almanya’nın bir parçasıdır” şeklindeki açıklamalarının Alman halkının üçte ikisi tarafından paylaşılmadığı ve bu konuda halkı ikna etmek için neler yapabileceğinin sorulması üzerine Merkel, şu sıralar “İslam” adına çok sayıda terör saldırıları düzenlendiği için insanların tereddütlerini anlayabildiğini belirtti. Merkel, bu konuda imamların, saldırıların dinle hiçbir ilgisi olmadığını daha yoğun bir şekilde açıklamaları gerektiğini söyledi. Alice Weidel canlı yayını terk etti
Göçmen düşmanı ırkçı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin 24 Eylül genel seçimlerindeki liste başı adayı Alice Weidel, Alman İkinci Televizyonu’ndaki bir programda başka bir konuk ile tartışarak canlı yayını terk etti. Alice Weidel (AfD) ile CSU Genel Sekreteri Andreas Scheuer arasında “mülteci” ve “aşırı sağla ilişki” konusunda yaşanan sert tartışma sonrası, AfD’li Weigel programın moderatörünü taraf tutmakla eleştirerek stüdyoyu terk etti.

“SPD, CDU ve Yeşiller’e oy vermeyin”
24 Eylül’de yapılacak milletvekili genel seçimlerine az bir süre kala, siyasi partiler çalışmalarına gaz verirken, Ak Parti’ye yakınlığıyla bilinen Türkiyeliler tarafından kurulan AD-D partisinin seçim afişleri oldukça dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “SPD, CDU ve Yeşiller’e oy vermeyin” sözlerini seçim afişlerinde kullanan Alman Demokratlar Birliği (AD-D), Erdoğan’ın fotoğrafının da yer aldığı afişlerle seçmenlere mesaj verdi.

Kassel'de Sol'a destek
Sol Parti (Die Linke) Eş Genel Başkanı Katja Kipping'in de geldiği Kassel'deki seçim mitingine, yoğum katılım vardı. Mitinge Halkların Demokratik Kongresi – Almanya (HDK-Almanya), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) ve diğer göçmen kuruluşların taraftarları da bayraklarıyla katıldı. Mitinge çok sayıda Türkiyeli'nin katılması, Sol Parti yetkililerinin de dikkatini çekti. Sol Parti Eş Genel Başkanı Katja Kipping yaptığı konuşmada, hem Erdoğan'a, hem de azınlıkların, göçmenlerin haklarına değindi. Kipping'in konuşması, sürekli destek alkışlarıyla kesildi.

Uluslararası Platform-MLPD adayları göçmenlerle buluştu
24 Eylül 2017 günü Almanya genel seçimlerine gidilirken, demokratik- göçmen kurumların merkezi olarak oluşturdukları seçim ittifakı olan, Uluslararası Platform-MLPD’nin eyalet ve kent adayları Ulm kentinde, göçmen kurumların Tohum Kültür Merkezi’nde birlikte düzenlediği kahvaltıda buluştular. Söz alan Uluslararası Platform-MLPD sözcüsü Gerhard Schonfeld, “Yerli ve göçmen emekçiler olarak böyle bir çalışmada olmak biz devrimciler, alternatif bir dünya isteyenler için çok güzel” derken, etkinliği organize eden kurumlara teşekkür etti. Gülay Öztoprak ve Gisela Schwab'ı Ulm'da ADHF, AGİF, ATİF, HDK-Ulm, NAV-DEM, Partizan, SKB, SYKP ve Trotz Alledem de destekliyor.

TGD, bin 779 adaya soru sordu
Almanya Türk Toplumu (TGD) Eş Genel Başkanı Gökay Sofuoğlu, 24 Eylül'de yapılacak 19'uncu Federal Seçimler öncesi farklı partilerden doğrudan aday olan milletvekillerine sorular yönelterek göçmenlerle ilgili düşüncelerini öğrenmeyi amaçladıklarını söyledi. TGD Eş Başkanları Gökay Sofuoğlu ve Atila Karabörklü, düzenledikleri ortak basın toplantısında, milletvekillerine gönderdikleri soruları ve gelen cevapları paylaştı. Sofuoğlu, parlamentoda (Bundestag) grup kurması beklenen parti adaylarına siyasi katılım, göç ve vatandaşlık hakları, eğitim, ayrımcılık karşıtı ve çalışma alanıyla ilgili 18 soru yönelttiklerini belirtti.

„Burada yaşıyorum, oyumu burada kullanıyorum“
Nürnberg’de aralarında AGİF, DİDF Jugend, DGB gibi çeşitli dernek, kurum ve kuruluş ortak bir bildiriye imza attı. 24 Eylül günü yapılacak federal seçimlere işaret edilen bildiride, Nürnberg bölgesinde seçim günü reşitliğe erişmiş ve 3 ayı dolduran bir süre ile Nürnberg’de ikamet etmekte olan 450 bin vatandaşın seçme hakkına sahip olacağı belirtilerek, Nürnberg’de yaşayan 100 bini aşkın yurttaşın seçimlere Alman vatandaşlıkları olmadığı için katılamayacağı ancak 24 Eylül günü aynı zamanda resmi seçime ek olarak Nürnberg seçim bölgesinde yaşayan Alman vatandaşı olmayan kişilerin sembolik bir seçime katılabilecekleri bilgisi yer aldı.

DİDF Stuttgart: Herkese Seçme ve Seçilme Hakkı
Stuttgart Dostluk ve Dayanışma Derneği (DİDF), merkezi olarak başlatmış olduğu, „Eşit Haklar, Seçme ve Seçilme Hakkı“ kampanyasını şehir merkezinde bilgilendirme masası açarak yüzlerce bildiri dağıtımını gerçekleştirdi. Standa gelen hemen hemen herkes seçim hakkı verilmesinden yana olduğunu belirterek, sembolik oy kullandı.

DİDF Yönetim Kurulu Üyesi Ali Çarman, yaptığı açıklamada "Emekçilerin birliği ve mücadelesinden yana olan herkesi Die Linke’yi desteklemeye, oy vermeye çağırıyoruz" dedi.

Ben de Stuttgart ve Nürnberg'teki etkinliği destekliyorum. Kendim de 37 yıldır buradayım ve vatandaş olmadığım için seçme ve seçilme hakkım gasp ediliyor.

Gauland hakkında suç duyurusu
Almanya'da eski Federal Yargıtay Başkanı Thomas Fischer'in, Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz'a ırkçı hakarette bulunan Almanya için Alternatif (AfD) partisinin başbakan adayı Alexander Gauland hakkında suç duyurusunda bulunduğu bildirildi. Haberi veren Alman "Der Spiegel" dergisi, Fischer'in, Gauland hakkında halkı kışkırttığı gerekçesi ile suç duyurusunda bulunduğunu ve bu duyuruda, kendisi gibi hukukçu olan Gauland'ın, ırkçı sözleri kasten söylediğinin şüphe götüremeyeceğini belirttiğini yazdı.

Savcı, neonazi Zschäpe için ömür boyu hapis talep etti
Almanya’da 8’i Türkiyeli, 1 Yunanistanlı olmak üzere, 9'u göçmen 10 kişiyi öldürmekten sorumlu tutulan neonazi Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütüyle ilgili davada karar aşamasına gelindi. Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde devam edilen davada savcı, sanıklar hakkında talep ettiği cezaları da açıklayarak mütaalasını tamamladı. Başsavcı Herbert Diemer, davanın baş sanığı Beate Zschäpe’nin işlenen 10 cinayet için ömür boyu hapis cezası almasını talep etti. Başsavcı, sanık hakkında her cinayet için ayrı ayrı ömür boyu hapis cezası talep etti.

Başında beri davayı yakından takip eden Merhaba, bundan sonra da davanın yakın takipçisi olmaya devam edecek.

"Tazminat sizi özgürleştirir"
Polonya'da iktidar partisi, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin ülkeye verdiği tahribat için Varşova'nın milyarlarca euro tazminat alma hakkına sahip olduğunu belirterek, Almanya karşıtı söylemini güçlendirdi. Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda dahil ülkenin önde gelen siyasilerin dile getirdiği tazminat talebi, ülkede kampanyaya dönüştürüldü. Bu çerçevede, hükümete yakın Republika TV'nin internet sitesinde, Polonya'daki Nazi toplama kampı Auschwitz'in kapısında yazan "Çalışmak sizi özgürleştirir" sloganına atfen aynı formatta "Tazminat sizi özgürleştirir" yazan montajlı bir görsele yer verildi.

Brüksel'de Arakan protestosu
Myanmar'daki Arakanlı Müslümanlara yönelik katliam ve şiddet olayları, Belçika'nın başkenti Brüksel'de protesto edildi. Avrupa Parlamentosu (AP) önünde toplanan çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik katliam ve şiddet olaylarını protesto amacıyla gösteri düzenledi. Göstericiler, Arakanlı Müslümanlara yönelik katliamlar dolayısıyla Myanmar hükümetine tepki gösterdi. Myanmar hükümeti aleyhine slogan atan grup, uluslararası topluma Myanmar hükümetine karşı tavır alınması çağrısında bulundu.

Meşale ile dayanışma çığ gibi büyüyor
Türkiye’de tutuklu bulunan Ulm’lü gazeteci Meşale Tolu için 15. haftada, doğup büyüdüğü şehirde dayanışma mitingleri devam etti. Sol Parti Genel Başkan Yardımcı Milletvekili Heike Heinsel, “Meşale Tolu için sürdürmüş olduğunuz bu güzel dayanışma çok önemli” derken, Erdoğan’ın Türkiye’yi farklı dil, inanç ve düşüncelerin yaşayamadığı bir ülkeye dönüştürdüğünü, farklı düşünenlerin ya tutuklandığını ya da ülkeyi terk ettiğini söyledi. Heinsel, bu miting aracılığıyla Türkiye’de tutuklanan HDP eşbaşkanlarına, milletvekillerine ve tüm gazetecilere selamlarını iletti.

HDK-A Merkez Yürütme Kurulu toplandı
Tüm Avrupa ülke ve kentlerinde örgütlenmesini sürdüren Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A), onlarca kent ve ülke kongrelerinden sonra 4 Şubat’ta Kuruluş Kongresi’ni gerçekleştirmişti. Kongrede seçilen eş sözcüler ve meclis içinden seçilen HDK-A Merkez Yürütme Kurulu (MYK) da dördüncü toplantısını, 2 Eylül’de Lahey (Den Haag) kentinde yaptı. Eş Sözcüler Esra Asiye Güden ve Demir Çelik dahil, 37 kişiden oluşan MYK, üyelerinin büyük çoğunluğu ve bazı ülke yürütmelerinden katılımla birlikte 40’ın üzerinde kişiyle toplandı. MYK dördüncü toplantısını gerçekleştirirken, ikinci meclis toplantısını da konferans şeklinde örgütleme kararı aldı.

Avustralya tazminat ödeyecek
Avustralya'da Victoria Eyaleti Yüksek Mahkemesi, deniz yoluyla ülkeye sığınan bin 900 mülteciye yaklaşık 70 milyon Avustralya doları (47 milyon euro) tutarında maddi tazminat ödenmesine hükmetti. Victoria Eyaleti Yüksek Mahkemesi yargıcı Cameron Macaulay, tazminat miktarının "adil ve uygun" olduğunu söyledi. Avustralya hükümeti ile bin 400 mültecinin avukatları tazminat miktarı üzerinde anlaşmıştı. Tazminat Avustralya'ya gitmek isterken Papua Yeni Gine'nin Manus Adası'ndaki mülteci kamplarında enterne edilen mültecilere ödenecek.

Avrupa Adalet Divanı kota itirazını reddetti
Avrupa Adalet Divanı, Avrupa Birliği'nin (AB), sığınmacıların üye ülkeler arasında zorunlu dağıtımını öngören kota sistemine uyulması gerektiğine karar verdi. AB'nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı, Slovakya ve Macaristan'ın, AB'nin sığınmacı kotasına karşı açtığı davayı karara bağladı. Divan, iki ülkenin "sığınmacıların geçici süreliğine zorunlu olarak üye ülkeler arasında dağıtımına karşı açtığı davayı reddettiğini" bildirdi. Kararda, kota sisteminin, Yunanistan ve İtalya'nın 2015'te patlak veren sığınmacı kriziyle baş etmesine katkı sağladığı, bu nedenle sisteminin gerekli olduğu ve buna üye ülkelerce uyulması gerektiği belirtildi.

AB, sığınmacı merkezleri kuracak
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Başbakan Angela Merkel, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac, Çad Cumhurbaşkanı Idriss Deby Itno, Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou ile AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Elysee Sarayı'nda Afrika'dan Avrupa'ya gelen sığınmacılar konusundaki zirvede bir araya geldi.

Boğalar koruma altına alındı
Balear Adaları parlamentosu boğa güreşlerinde hayvanın yaralanması ve öldürülmesini yasaklayan yasa teklifini kabul etti. Geleneksel boğa güreşlerine şimdiye kadarkinden daha sert kısıtlamalar getiren yasa önerisi bölge parlamentosunda kabul edildi. Yasaya göre, gösterilerde onar dakika kovalanmak üzere sadece üç boğa ile güreşilecek ve torerolar ucu sivri ya da hayvanı tahrik edecek gereçler kullanamayacaklar. Yasa ile boğaların yaralanması ve öldürülmesinin engellenmesi hedefleniyor.

Bence de önemli bir karar bu. Sirkler de yasaklanmalı. Almanya’da bomba tahliyesi
Frankfurt kentinde yapılan kazı çalışmaları sırasında bulunan 2. Dünya Savaşı’ndan kalma bombanın etkisiz hale getirilmesi için 60 binden fazla kişi geçici süreyle bölgeden tahliye edildi. HC-4000 modeli 1,4 ton patlayıcıyla yüklü bomba nedeniyle Almanya tarihinin en büyük tahliye operasyonu gerçekleştirildi. Westend semtinde bulunan bomba, etkisiz hale getirilmeden önce bölgede 1,5 kilometre çapındaki tüm binaların tahliyesinin yapılıp yapılmadığı kontrol edildi.

Savaşın korkunçluğunu, 70 yıl sonra bile ortaya çıkan bu bombalar ve tahliye edilen on binler bile gözler önüne seriyor.

Serçem’le dayanışma
Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) ile Young Struggles yaptıkları ortak açıklamada, 31 Mayıs 2017 günü Nürnberg’de okulundan apar topar götürülmek istenilen bir Afganistanlı gencin sınırdışı edilmesine karşı çıkarken gözaltına alınan Young Struggle üyesi Serçem’e özgürlük istendi. “Dayanışma Halkların inceliğidir’ sözcüğü enternasyonalist devrimci Che Guevara’ya aittir. Dayanışma sözcüğü devrimciler için başka halkların ve insanların yaşadığı acıya ortak olmak, empati kurmak ve birlikte mücadele etmek anlamına geliyor.” denilen açıklamada, Young Struggle üyesi Serçem’in de Afganistanlı gencin sınırdışı edilmesine karşı çıkarken aynı duygularla hareket ettiğine vurgu yapıldı.

Enternasyonalist dayanışma gösteren Serçem'le dayanışmayı yükseltelim.

“Verimli bir eğitim – öğretim yılı diliyorum”
Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, 2017 - 2018 eğitim – öğretim yılında anne babalara çocuklarını ‘Türkçe – Türk Kültürü’ dersine göndermeleri konusunda daha fazla fedakârlık ve daha yüksek bir farkındalık göstermelerini istedi. Eğitim Ataşesi Avcı, 2017 - 2018 eğitim – öğretim yılı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Çocuklarımızın Türkçe dersinden mahrum kalması, ana dillerini bilmemesi, yeterince öğrenememesi büyük bir kayıp ve pedagojik bir sorumsuzluktur.” dedi.


senol@merhaba.info
Teilen
2017-09/02-Sayı-546
Merhaba TV
Takvim
Interna
Toker
CNR Food Istanbul
CNR Emlak Fuari
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Dr. med. univ. A. Aslan
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Memmo Döner Bıçakları
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN