Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye

Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi

Sayy: 562 - 17.05. - 01.06.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2017/18
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Bizim de sesimiz var: Herkese Seçme ve Seçilme Hakkı

Emekçilerin birliği ve mücadelesinden yana olan herkesi Die Linke’yi desteklemeye, oy vermeye çağırıyoruz…

Ali ÇARMAN (DİDF Yönetim Kurulu Üyesi) 
Resim galerisi için tıklayın
24 Eylül’de Almanya’da Federal Parlamento için genel seçimler yapılıyor. Seçim çalışmaları tatil döneminde başlamış olsa da içinde bulunduğumuz günlerde dahada yoğunlaşarak devam etmekte. Medya ve TV‘ler sürekli seçim ve partilerin vaatlerini tartışıp yazmakta. Bulunduğumuz şehirde hangi yana bakarsak bakalım, mutlak bir-iki seçim afişi gözümüze çarpmakta. Kuşkusuz seçim çalışmalarını sadece partiler değil yanı sıra sendikalar ve demokratik örgütler gerçekleştirmekteler.

Sendikalar; emeklilik sorunu, her geçen gün artmakta olan taşeron işçilik, yabancı düşmanı politikayı çizgi haline getiren AfD, herkese seçim hakkı, eğitim ve sağlık gibi sorunları gündemde tutarak haklı olarak partilere uyarılarda bulunmakta.
Bizler Almanya’nın parçasıyız

Türkiyeli emekçilerin Almanya’ya gelişlerinin üzerinden 56 yıl geçti. Türkiyeli emekçilerin sadece terleri değil, bedenleri de artık bura toprağına karışmakta. Böyle olmasına rağmen bir biçimde Alman vatandaşı olmayan/olamayan yüzbinlerce emekçi bir kez daha görmezden gelinmekte. Sendikalar ve DİDF bunun için „Wahlrecht für Alle-Herkese seçme-seçilme“ hakkı talebini gündemde tutmaya çalışmaktalar...

Stuttgart Dostluk ve Dayanışma Derneği (DİDF), merkezi olarak başlatmış olduğu, „Eşit Haklar, Seçme ve Seçilme Hakkı“ kampanyasını şehir merkezinde bilgilendirme masası açarak yüzlerce bildiri dağıtımını gerçekleştirdi.

Standa gelen hemen hemen herkes seçim hakkı verilmesinden yana olduğunu belirterek, sembolik oy kullandı.
Emekçileri birbirine karşı kışkırtan politikalara hayır

Almanya ve Türk hükümetleri arasında siyasi ve diplomatik alanda bir süredir devam eden tartışmalar söz konusu. Hepimiz biraz da üzülerek bu gelişmeleri yakınen takip ediyoruz. Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan ve partisi AKP, emekçileri bölen, kutuplaştırıp kamplaştıran bir politika izlemekte. Bizim sorunlarımız Alman işçi ve emekçilerin sorunlarından farklı değil. Güvencesiz düşük ücretli işler, konut sorunu, gençlerimizin geleceği ve benzeri sorunlar daha da sıralanabilinir. Dememiz odur ki; sorunlarımız ortak.

Geleceğimiz Alman, İtalyan, Yunan, Türk, Kürt, İspanyol bütün emekçiler olarak birbirine bağlı, bunun için birlikte hareket etmek çok önemli. Erdoğan-Merkel ikilisinin yalancı pehlivan çekişmesinde taraf olmak istemiyoruz. Bizlerin tarafı bütün emekçilerin tarafıdır.
24 Eylül seçimlerine katılalım

Seçim döneminde taleplerimizi dile getirip çözüm yolu öneren, bunun için mücadele edeceğinin sözünü veren adayları ve partiyi destekleyelim. Biz DİDF olarak bu temelde Die Linke (Sol Parti)‘yi destekliyoruz.

Emekçilerin birliği ve mücadelesinden yana olan herkesi Die Linke’yi desteklemeye, oy vermeye çağırıyoruz…
Teilen
2017-09/02-Sayı-546
Merhaba TV
Takvim
Interna
Toker
CNR Food Istanbul
CNR Emlak Fuari
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Dr. med. univ. A. Aslan
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Memmo Döner Bıçakları
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN