Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye

Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi

Sayy: 562 - 17.05. - 01.06.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2017/18
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

TGD, bin 779 adaya soru sordu

Almanya Türk Toplumu, 24 Eylül'de yapılacak genel seçimlerde yarışacak bin 779 adaya siyasi katılım, göç ve vatandaşlık hakları, eğitim, ayrımcılık karşıtı ve çalışma alanıyla ilgili sorular yöneltti.

AA (Berlin) 
Almanya Türk Toplumu (TGD) Eş Genel Başkanı Gökay Sofuoğlu, 24 Eylül'de yapılacak 19'uncu Federal Seçimler öncesi farklı partilerden doğrudan aday olan milletvekillerine sorular yönelterek göçmenlerle ilgili düşüncelerini öğrenmeyi amaçladıklarını söyledi.

TGD Eş Başkanları Gökay Sofuoğlu ve Atila Karabörklü, düzenledikleri ortak basın toplantısında, milletvekillerine gönderdikleri soruları ve gelen cevapları paylaştı. Sofuoğlu, parlamentoda (Bundestag) grup kurması beklenen Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU), Sosyal Demokrat Parti (SPD), Sol Parti, Yeşiller, Hür Demokrat Parti (FDP) ve ırkçı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin adaylarına siyasi katılım, göç ve vatandaşlık hakları, eğitim, ayrımcılık karşıtı ve çalışma alanıyla ilgili 18 soru yönelttiklerini belirtti.

TGD Eş Genel Başkanı Sofuoğlu, bin 779 adaya gönderilen sorulara 700'e yakınının cevap verdiğini bildirdi. Sofuoğlu, "Tüm seçilecek milletvekillerinin şunu bilmesi lazım, göçmenler olmadan Almanya'da siyaseti tam demokratik olarak inşa etmek mümkün değil. Halkın yüzde 20'sinin dışlandığı bir demokrasi topal demokrasidir. Ondan dolayı halkın yüzde 20'sini siyasi sürece katacak enstrümanlar geliştirilmesi gerekiyor. Bunun için çalışılması gerekir." dedi.

Söz konusu çalışmayla amaçlarının milletvekili adaylarının göçmenlerle ilgili düşüncelerini öğrenmek olduğunu dile getiren Sofuoğlu, şöyle konuştu: "Almanya'da toplum her geçen gün daha fazla çeşitleniyor. Toplumun çeşitlilik kazanması, Almanya'nın kazanımıdır. Çeşitlilik arz eden toplumlar akıllı, aktif ve kendisine güvenilir biçimde şekillenmeli. Toplum için gerekli değişimler yük olarak algılanmamalı. Bize göre bu tür toplumlar şans eşitliği prensibine dayanmalı. Öncü kültür dayatmaları bu tür toplumlarda yerleşemez.

Farklılıklardan oluşan toplumlarda anahtar kelime katılımdır. Hedefleri ve öncelikleri dikkate alınmayan insanlar, toplumda birlikte yaşamak için gerekli olanları yapmaktan vazgeçer."
"Ayrımcılığa karşı koruyucu yasa gerekiyor"

Sofuoğlu, CDU/CSU'lu adaylardan geri dönüşün az olduğunu ve buna şaşırdıklarını vurgulayarak, "Klasik anlamda göçmen haklarını, eşitliği savunuyorlar ama somut olarak pratiğe geçişte tüm partilerde bir çekingenlik var. Örneğin biz, milletvekili adayları listesi oluşmasında göçmenler için kota istedik. Tüm partilerin buna tarafsız kalma gibi bir tavırları var." ifadelerini kullandı.

Ayrımcılık konusunda Almanya'nın Avrupa ülkeleri sıralamasında en kötüler arasında olduğunu ifade eden Sofuoğlu, "Demokrasiyi destekleme yasası çıkarılsın diye sorduk çünkü şu anki yasalarla Almanya'da ırkçılığı, ayrımcılığı önlemek mümkün değil. Ayrımcılığa karşı koruyucu yasa gerekiyor, buna da fazla olumlu cevap gelmedi." dedi. Sofuoğlu, Almanya'nın geleceğini birlikte inşa etme düşüncesi varsa o ülkenin kurumlarına küsmeden birlikte çalışılması gerektiğini kaydederek, seçimden sonra da partiler ve seçilen milletvekilleriyle birebir markajla onların siyasi tavırlarının değişmesi için uğraşacaklarını vurguladı.

TGD Eş Genel Başkanı Karabörklü de milletvekillerinin sorulara gösterdiği ilgiden memnun olduklarını belirterek, şunları söyledi:

"AfD'den 24, CDU/CSU'dan 58, SPD'den 146, FDP'den 163, Sol Parti'den 171 ve Yeşiller'den 198 aday cevap verdi. Yerel seçim hakkının Alman ve Avrupa Birliği (AB) üye ülke vatandaşları olmayanlara da tanınmasına Sol Parti, SPD ve Yeşiller neredeyse yüzde 100 olumlu bakıyor. Sağ ve muhafazakar partiler AfD ile CDU/CSU ise büyük oranda yerel seçim hakkının göçmenlere verilmesine karşı. Almanya'da uzun süredir yaşadıkları halde federal seçimlere, Alman vatandaşı olmadıkları için katılamayanların sayısı 8 milyonu buluyor. Yerel seçimlere AB vatandaşları katılabildiği için bu rakam 3,5 milyon. Bunlar arasında da sayıları en çok olanlar Türkler."
Teilen
2017-09/02-Sayı-546
Merhaba TV
Takvim
Interna
Toker
CNR Food Istanbul
CNR Emlak Fuari
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Dr. med. univ. A. Aslan
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Memmo Döner Bıçakları
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN