Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye

Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi

Sayy: 562 - 17.05. - 01.06.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2017/18
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Avrupa tarımının ilk izleri gün yüzüne çıkarılıyor

Kırklareli'nde 25 yıldır devam eden Aşağıpınar arkeolojik kazılarında, milattan önce 6 binli yıllara ait tarım kalıntıları, ortaya çıkıyor

AA (Kırklareli) 
Kırklareli'de çeyrek asırdır devam eden Aşağıpınar arkeolojik kazılarında, milattan önce 6 binli yıllara ait tarım kalıntıları, gün yüzüne çıkıyor.

Pınar Mahallesi Asilbeyli köyü yolu üzerinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Prehistorya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özdoğan başkanlığında devam eden kazılarda, önemli kalıntılara ulaşılmaya devam ediliyor.

Avrupa tarımının doğuşuna ışık tutan bulgulara ulaşılan kazılarda, arasında milattan önce 6 binli yıllara ait olanların da bulunduğu 1 milyondan fazla obje toprak altından çıkarıldı.

Avrupa'da tarım ve köy yaşantısının temellerinin atıldığı yer olarak gösterilen bölgedeki kazıların birkaç yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

"Tarımsal üretim, Avrupa'ya Aşağıpınar'dan yayıldı"
Prof. Dr. Özdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 25 yıldır süren Aşağıpınar arkeolojik kazılarının asırlar önce tarım toplumlarının yaşayışlarına ait önemli bulgulara ulaştıklarını söyledi.

Geçen yılki çalışmalarda tarımsal üretimin Avrupa'ya Aşağıpınar'dan yayıldığı tespitinin çeyrek asırdır süren kazının en önemli çıktılarından biri olduğunu anlatan Özdoğan, "Avrupa uygarlığının çekirdeği Aşağıpınar’da atılmış. Gerçek köylü ve çiftçi yaşamı burada gelişiyor. M.Ö 6 binli yıllarda insanların burada kerpiç ve taş yerine ahşap kullandıklarını gördük. Evlerin üzerlerinin çamurla sıvandığını tespit ettik. Bunun yanı sıra insanların kullandıkları taş aletleri ve hangi hayvanları beslediklerini gün yüzüne çıkardık." diye konuştu.

Kazıda rastladıkları her bulgunun heyecan verici olduğuna dikkat çeken Özdoğan, bugüne kadar 4 bin 500 metrekarelik kazı alanında 1 milyondan fazla objeyi gün yüzüne çıkardıklarını, bunlardan 300'ünün müzede sergilenebilir olduğunu vurguladı.

"Bilim dünyası heyecanla takip ediyor"
Birçok heykelcik, taş balta, insan iskeletleri, heykeller, çanak, tabak gibi eserin depoda bulunduğuna işaret eden Özdoğan, alanın açık hava müze haline getirilmesi halinde eserlerin tamamının bir konsept halinde sergilenebileceğini belirtti.

Bölgenin bilim dünyasında bilinen ve önemli bir alan olarak sayılan bir kazı alanı olduğunun altını çizen Özdoğan, "Buranın tarihte çok değişen bir yapısı var. Burası tampon bir bölge. Burası artık dünyada tanınıyor. Çünkü Anadolu'da gelişen bir yaşam modelinin Avrupa'ya aktarımının geçen süreci en iyi burada görebiliyoruz. Gerek Avrupa, gerek Balkanlar'da yani burası dünyada baş tacı edilmiş durumdadır. Bizim ekibimizde dünyadaki sayılı ekipler arasındadır. Başka kazılarda görülemeyen birçok bilgi burada titizlikle gün yüzüne çıkarılmaktadır. Bilim dünyası bizi heyecanla takip etmekte." değerlendirmesinde bulundu.

Özdoğan, kazıda sona yaklaştıklarını birkaç yıl içinde çalışmaların tamamlanacağını kaydetti.
Teilen
2017-09/02-Sayı-546
Merhaba TV
Takvim
Interna
Toker
CNR Food Istanbul
CNR Emlak Fuari
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Dr. med. univ. A. Aslan
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Memmo Döner Bıçakları
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN