Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye

Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi

Sayy: 562 - 17.05. - 01.06.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2017/18
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Olimpos'un zıplayan balıkları

Antalya'nın ünlü tatil yerlerinden Olimpos'ta, derenin denize döküldüğü kısımda sıçrayan balıklar turistlerin ilgisini çekiyor.

AA (Antalya) 
Türkiye'nin en güzel tatil yerlerinden biri kabul edilen Olimpos'ta zıplayan balıklar, turistlerin ilgisini topluyor. Antalya'ya yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta, "caretta caretta" türü deniz kaplumbağalarının da yavrulama alanlarından olan, tarihi Helenistik döneme uzanan Olimpos (Olympos), yerli ve yabancı turistlerin cazibe alanı olmaya devam ediyor.

Ağaç evleri, çadır mekanı olarak kullanılabilecek açık alanları bulunan, Likya Yolu üzerinde, Beydağları-Olimpos Sahil Milli Parkı sınırları içinde yer alan Olimpos'taki ören yeri, her yıl ortalama 200 bin kişiyi ağırlıyor.

Eşsiz güzelliğiyle beğeni kazanan Olimpos’ta, derenin denize döküldüğü yerdeki su canlıları, ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Zıplayan balıklara şahitlik eden ve o anları görüntülemeye çalışan turistler, suda kendilerine yaklaşan deniz kaplumbağaları ve ördekleri de ekmek ve çeşitli yiyeceklerle besliyor.

"Kefal sıçrar"
Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, yaptığı açıklamada, genelde suda sıçrayan balık türünün "kefal" olduğunu belirtti. Balıkların zıplamasının herkesin ilgisini çekebilecek bir durum olduğunu ifade eden Gökoğlu, "Olimpos, dünyanın en güzel yerlerinden biri. Oradaki su kaynağı, dünyadaki sayılı temiz su kaynaklarından. Dünya, oradaki güzelliği görmeye geliyor. Balıkların sıçraması güzel bir şey. İnsanlar, o manzarayı görmek istiyor." dedi.

Gökoğlu, söz konusu bölgeyi ziyaret edenlere suyu, tarihi, doğal dokuyu kirletmeme uyarısında bulundu. Suya hiçbir şekilde deterjan ve benzeri kimyasal maddelerin karıştırılmaması gerektiğini vurgulayan Gökoğlu, şöyle konuştu:

"Oraları korumamız lazım. Aksi takdirde o sular, çok çabuk kirlenebilir ve canlıların yaşamı tehlikeye girebilir. Birçok Avrupaülkesinde böyle bizim sularımız gibi berrak sular yok. Nehirlerinden, yağışa endeksli olarak kahverengi su akıyor. Bizimkine baktığımız zaman pırıl pırıl çünkü bizimkiler kaynak kökenli. Herkes dikkatli olmalı. İnsan yaşadığı yeri güzelleştirmeli."

Gökoğlu, balıkların strese girmemesi için suya taş atılmamasını da istedi.
Teilen
2017-09/02-Sayı-546
Merhaba TV
Takvim
Interna
Toker
CNR Food Istanbul
CNR Emlak Fuari
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Dr. med. univ. A. Aslan
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Memmo Döner Bıçakları
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN