Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye

Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi

Sayy: 562 - 17.05. - 01.06.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2017/18
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Devrimci sanatçı Yılmaz Güney Paris’te anıldı

Devrimci sanatçı Yılmaz Güney, ölümünün 33. yılında Paris'te Pere-Lachaise Mezarlığı'nda törenle anıldı.

Merhaba (Paris) 
Resim galerisi için tıklayın
Sürgünde yaşamını yitiren devrimci sanatçı Yılmaz Güney, ölümünün 33. yılında Fransa'nın başkenti Paris'te Pere-Lachaise Mezarlığı'nda kitlesel bir törenle anıldı. Anma etkinliğini düzenleyen, CDK-F, ACTİT, ADHK-Paris, Partizan, BİR-KAR ve Paris Kültür Sanat Meclisi TEV-ÇAND'ın adına yapılan konuşmada "Yılmaz Güney devrimci bir sanatçının nasıl olması gerektiğinin karşılığı ve cevabıdır" denildi.

Etkinliğin açılış konuşmasında; “Yılmaz Güney sanatını meta haline getirmek isteyenlere karşı net olmuş ve elinin tersi ile itmiştir. O hep ezilenden, işçi sınıfı, devrim ve sosyalizmden yana tavır almıştır. O bugün dünya halklarının işçi sınıfın mücadelesinde yaşamaktadır. Yılmaz Güney devrimcidir, kavgacıdır. Zulme sömürüye karşı durmuştur. Ezilen mazlum halklarının yanında olmuştur. Yılmaz Güney’i anmak devrimci sorumluluk ve zorunluluktur” dendi.

Yılmaz Güney’i anma etkinliğine katılan devrimci güçlerin ortak açıklamasına 33. yıl dönümünde halkın gönlündeki “Çirkin Kral” anılarak başlandı.

Devamında, “Sanat, fikir, edebiyat ve eylem alanında ülke tarihimizin yüz aklarından, tarihsel ve güncel mevzilerimizde olan Yılmaz Güney’in huzurundayız. 33 yıl önce komünarların vatan topraklarında dostları ve yoldaşları tarafından ölümsüzlüğe yolcu edilmişti. Aradan geçen yıllar O’nun değerini daha da perçinlemiştir. Yılmaz Güney bir sanatçının nasıl olması gerektiğinin karşılığıdır” dendi.

Konuşmada Yılmaz Güney’in devrimci, sanatı devrimci mücadele ile ustaca harmanlaması ve sanatını ezilen sınıfların ve ulusların kurtuluş savaşlarının manifestosuna çeviren bir bilgelik abidesi olduğu belirtildi.

Anma etkinliğine katılan Paris Kürt Enstitüsü temsilcisi yaptığı konuşmada sanatçı Yılmaz Güney’in sahiplenmesine vurgu yaptı ve “Bir gün Başure Kürdistan artık özgürleşti müjdesini vereceğiz” dedi.

Anma töreninde bulunanlar şiir okuyarak, Kürtçe ve Türkçe türkülerle ve kısa konuşmalarla duygu ve düşüncelerini aktardı.

Anma, okunan şiirler ve Grup Piya‘nın müzik dinletisinin ardından sona erdi.
Teilen
2017-09/02-Sayı-546
Merhaba TV
Takvim
Interna
Toker
CNR Food Istanbul
CNR Emlak Fuari
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Dr. med. univ. A. Aslan
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Memmo Döner Bıçakları
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN