Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye

Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi

Sayy: 562 - 17.05. - 01.06.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2017/18
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Alice Weidel canlı yayını terk etti

Irkçı aday Alice Weidel ile CSU Genel Sekreteri Andreas Scheuer arasında "mülteci" ve "aşırı sağla ilişki" konusunda yaşanan sert tartışma sonrası, Weigel stüdyoyu terk etti.

Merhaba Haber Merkezi 
Resim galerisi için tıklayın
Göçmen düşmanı ırkçı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin 24 Eylül genel seçimlerindeki liste başı adayı Alice Weidel, Alman İkinci Televizyonu’ndaki bir programda başka bir konuk ile tartışarak canlı yayını terk etti.

Alice Weidel (AfD) ile CSU Genel Sekreteri Andreas Scheuer arasında "mülteci" ve "aşırı sağla ilişki" konusunda yaşanan sert tartışma sonrası, AfD'li Weigel programın moderatörünü taraf tutmakla eleştirerek stüdyoyu terk etti. Daha sonra ZDF televizyonundan yapılan açıklamada "Weidel'in doğruyu yansıtmayan eleştirisini kabul etmiyoruz" dendi.

ARD'de de kozlarını paylaştılar
Almanya'daki beş partinin temsilcileri de televizyon açık oturumunda seçim programlarını tartıştılar. Özdemir mülteci ailelerinin birleştirilmesinin kolaylaştırılmasını talep etti. Başbakan Angela Merkel ile Sosyal Demokrat Parti başbakan adayı Martin Schulz arasındaki televizyon düellosundan bir gün sonra beş küçük Alman partisinin temsilcileri de Alman kamu televizyon kanalı ARD'de kozlarını paylaştılar. 24 Eylül'deki meclis genel seçimleri öncesindeki son açık oturuma katılan Sol Parti, Yeşiller, Hür Demokrat Parti, Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) ve Almanya için Alternatif (AfD) partisi adına açık oturuma katılan siyasetçiler karşılıklı soru sorabildikleri için buluşma oldukça hareketli geçti.

Genelde objektif olarak tanımlanabilecek seçim düellosunun ağırlıklı konularının başında Almanya'nın mülteci politikası geliyordu. Sol Parti'nin liste başı adayı Sahra Wagenknecht Almanya'ya entegre olmuş mültecilerin sınır dışı edilmesine karşı çıktı ve bu uygulamanın "insani" olmadığını söyledi. Hür Demokrat Parti Genel Başkanı Christian Lindner ise Almanya'da ikamet izni olmayan yabancıların en kısa zamanda ülkelerine gönderilmeleri gerektiğini belirtti.

Aile birleşimi
Bavyera Eyalet İçişleri Bakanı Joachim Herrmann ve Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir mülteci ailelerinin birleştirilmesi konusunda karşıt görüşleri savundular. Herrmann birleşme yasağının, sona ereceği mart ayından sonraya uzatılmasını talep ederken Cem Özdemir mülteci ailelerinin birleşebilmesinin entegrasyonu kolaylaştıracağını söyledi. AfD'nin liste başı adayı Alice Weidel mültecilerin yanlarına aldıracakları aile fertlerinin sayısının yılda on binle sınırlandırılmasından yana olduklarını söyledi.

Weidel sınır kontrollerinin arttırılması gerektiğini vurgularken Hür Demokratların Genel Başkanı Lindner, tehlikeli İslamcıların elektronik ayak kelepçesiyle takip edilmesinden yana olduklarını açıkladı. Wagenknecht ise insanların nereden geldiklerinin önemli olduğunu ve İslamcı yetiştiren Suudi Arabistan'a silah satmanın yasaklanması gerektiğini vurguladı.

Parti temsilcileri sosyal konulardaki görüşlerini de dile getirdiler. AfD'li Alice Weidel kiraların hızla tırmanmasından Avrupa Merkez Bankası'nın düşük faiz politikasının sorumlu olduğunu öne sürdü. Sarah Wagenknecht de AB'nin para politikasını eleştirirken Özdemir ‘bu tarz Avrupa karşıtı popülizme' karşı olduklarını belirtti.

Farklı politikalar ve karşılıklı suçlamalar
Christian Lindner dijital altyapının ülke sathına yayılabilmesi için devletin posta ve telekomünikasyon şirketlerindeki hisselerini satmasını önerdi. Bavyera İçişleri Bakanı Herrmann ise özelleştirmede aşırıya kaçılmaması uyarısında bulundu ve özel şirketlerin kâr getirmeyecek bölgelere yatırım yapmayacaklarını belirterek bazı hizmetleri vatandaşın ayağına götürme görevinin devlete düştüğünü söyledi.

Cem Özdemir emeklilikten sonra yoksulluk çekilmemesi için bakım gibi kadınların yoğun olarak çalıştıkları mesleklerde ücretlerin arttırılması gerektiğini dile getirdi. Herrmann emeklilik yaşının 67'nin üzerine çıkmaması gerektiğini, Hür Demokratların genel başkanı Lindner ise emeklilik yaşının esnekleştirilmesinden yana olduklarını söylediler.

Beşli açık oturumda öncelikle Yeşiller, Sol Parti ve Hıristiyan Sosyal Birlik temsilcileri sert sözlerle tartıştılar. Sol Parti Eş Başkanı Dietmar Bartsch, linyit madenleriyle ilgili tutumundan dolayı Yeşillerin Eş Başkanı Katrin Göring-Eckart'ı ikiyüzlülükle suçladı. Bartsch dizel skandalıyla ilgili olarak da, CSU temsilcisi olarak davet edilen Federal Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt'e yüklendi ve bakanın dizel motorlu araçlarda egzoz manipülasyonu yapıldığından haberdar olduğunu iddia etti.
Teilen
2017-09/02-Sayı-546
Merhaba TV
Takvim
Interna
Toker
CNR Food Istanbul
CNR Emlak Fuari
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Dr. med. univ. A. Aslan
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Memmo Döner Bıçakları
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN