Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye

Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi

Sayy: 562 - 17.05. - 01.06.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2017/18
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

„Burada yaşıyorum, oyumu burada kullanıyorum“

Nürnberg'de aralarında AGİF, DİDF Jugend ve DGB gibi çeşitli dernek, kurum ve kuruluş ortak bir bildiriye imza attı. Bildiride, 24 Eylül günü Almanya'da yapılacak federal seçimlere işaret edildi.

Fikri KARAKUŞ (Nürnberg) 
Resim galerisi için tıklayın
Nürnberg'de aralarında AGİF, DİDF Jugend, DGB gibi çeşitli dernek, kurum ve kuruluş ortak bir bildiriye imza attı.

24 Eylül 2017 günü Almanya'da yapılacak federal seçimlere işaret edilen bildiride, Nürnberg bölgesinde seçim günü reşitliğe erişmiş ve 3 ayı dolduran bir süre ile Nürnberg’de ikamet etmekte olan 450 bin vatandaşın seçme hakkına sahip olacağı belirtilerek, Nürnberg’de yaşayan 100 bini aşkın yurttaşın seçimlere Alman vatandaşlıkları olmadığı için katılamayacağı ancak 24 Eylül günü aynı zamanda resmi seçime ek olarak Nürnberg seçim bölgesinde yaşayan Alman vatandaşı olmayan kişilerin sembolik bir seçime katılabilecekleri bilgisi yer aldı.

Bildiride, "Bizler bu sembolik seçimlerde Almanya’da demokrasi eksikliğine işaret ederek, yerel seçimlerde herkese seçme ve seçilme hakkı talep etmekteyiz. Nürnberg’de yaşayan herkes tramvay bilet fiyatından, çocuk kreşlerinin dolu olmasından veya bir binanın yapılıp yapılmaması kararından Nürnbergli, Hamburglu, Madridli, Ankaralı ya da Duala’lı olmasından bağımsız olarak direk etkilenmekte ve bunun için doğdunuz yer fark etmemekte. Nere doğumlu olursanız olun ya da hangi ülke vatandaşı olursanız olun, reşit olmuş bir yurttaşın yaşadığı şehirde eşit haklara sahip olması ve yerel parlamentosunu seçmesi gerekiyor.

Bu görüşü Nürnberg Uyum Meclisi, Nürnberg Şehir Meclisi ve Belediye Başkanı da savunmakta. Yerel seçimlerde seçme hakkının karar altına alınması için Almanya Federal Parlamentosu’nun 2/3 çoğunluğunun kabul etmesi gerekiyor." ifadesi yer aldı.

"Sembolik seçimlere tüm Nürnberglileri katılmaya davet ediyoruz"
Seçimlere katılma hakkının demokratik devlet sistemlerinin en alt prensibi olduğu kaydedilen bildiride şu görüşlere yer verildi:

"Yabancı vatandaşların seçme hakkı entegreyi geliştirerek, sosyal ve siyasi eşitlik ifadesi anlamına gelir. 28 Avrupa ülkesinden sadece 15’nde bu uygulanmaktadır. Sizlerden istediğimiz, Almanya Federal seçimlerine 2 hafta kala (11-22 Eylül 2017 tarihleri arasında) merkezi ya da merkezi olmayan sandıklara giderek seçimlere katılacak olan partilere ve Berlin Almanya Federal Parlamentosu'na seçilecek olan milletvekillerine sembolik olarak oy vermeniz.

Alman vatandaşlarını da sembolik olarak gerçekleştirilecek olan bu oylamada dayanışma amaçlı oy vermeye davet ediyoruz.

Göçmenlere eşit yerel seçme ve seçilme oy hakkı tanınsın! Nürnberg uyum meclisi öncülüğünde geniş bir birliktelik ile yapılacak olan bu sembolik seçimlere tüm Nürnberglileri katılmaya davet ediyoruz.

Sembolik Seçimler 2017 yılında Almanya’nın değişik şehirlerinde gerçekleşecek
Teilen
2017-09/02-Sayı-546
Merhaba TV
Takvim
Interna
Toker
CNR Food Istanbul
CNR Emlak Fuari
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Dr. med. univ. A. Aslan
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Memmo Döner Bıçakları
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN