Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye

Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi

Sayy: 562 - 17.05. - 01.06.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2017/18
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

"Gauland bir Nazi gibi konuşuyor"

AfD'nin başbakan adayı Gauland'a, Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Özoğuz'a tehdite varan ırkçı hakaretlerine tepkiler sürüyor. SPD Meclis Grubu Başkanı Oppermann, “Gauland Nazi gibi konuşuyor. AfD, Almanya için bir utanç." dedi.

AA (Berlin) 
Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz'a tehdite varan ırkçı hakaretlerde bulunan ırkçı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin başbakan adayı olan Alexander Gauland’a tepkiler sürüyor.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Meclis Grubu Başkanı Thomas Oppermann, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Gauland’ın sözlerini Nazilere benzeterek, “Gauland bir Nazi gibi konuşuyor. AfD, Almanya için bir utançtır.” dedi.

Özoğuz’dan bir çöp gibi kurtulacaklarını, onu Anadolu’ya göndereceklerini söyleyen Gauland’a, Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) de tepki gösterdi.

CDU Genel Sekreteri Peter Tauber, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Özoğuz’un Türk asıllı bir Alman vatandaşı, federal hükümetin bir bakanı olduğunu vurgulayarak, Gauland’a tepki gösterdi. Tauber, Gauland’ın kullandığı ifadeler için, "Buna ırkçılık denir.” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Rainer Breul de olağan basın toplantısında bir soru üzerine yaptığı açıklamada, Gauland’ın sözlerinin Almanya’yı uluslararası alanda da zor duruma düşürdüğünü söyledi.

Breul, Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel adına yaptığı açıklamada, "Bunlar, uluslararası alanda da dikkati çeken çok kötü hareketlerdir. Biz demokratlar için bunlar kabul edilemez” dedi.

Sözcü Yardımcısı, "Bu tür sözler, farklı düşünenlere karşı saygıdan tümüyle yoksundur ve dünyada her yerde ülkemiz hakkındaki en kötü anıları hatırlatmaktadır. Federal Meclis'te bulunan herkese, seçim mücadelesini anayasamız temelinde sürdürmeleri çağrısında bulunuyoruz." şeklinde konuştu.

"Kendisinden Anadolu'da kurtulmuş oluruz"
Gauland, ırkçıların güçlü olduğu Thüringen eyaletinin Eichsfeld şehrinde hafta sonunda düzenlediği mitingde, Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz’a hakaretlerde bulunmuştu. Özoğuz’un geçmişte verdiği bir röportajda Almanya kültürünü liberal bir şekilde yorulmasına tepki gösteren Gauland, "Bunu da bir Alman Türk'ü söylüyor. Onu Eichsfeld'e davet edin ve spesifik Alman kültürünün ne olduğunu ona anlatın. O zaman bir daha hiç buralara gelmez ve biz de, tanrının yardımıyla kendisinden Anadolu'da kurtulmuş oluruz.” demişti.

Gauland’ın bu ifadeleri sarf ederken, genelde çöplerden kurtulmak, imha etmek anlamlarında kullanılan, Almanca “entsorgen” sözcüğünü kullanması sosyal medyada da birçok kullanıcı tarafından eleştirilmişti.

24 Eylül'de yapılacak genel seçimlerde AfD’nin başbakan adayı olan Gauland, yaptığı bir açıklamada da Almanya’da İslam’a yer olmadığını iddia etmişti. Son kamuoyu anketleri, AfD’nin yüzde 10 civarında oy alarak ilk kez parlamentoya girebileceğini gösteriyor.
Teilen
2017-09/02-Sayı-546
Merhaba TV
Takvim
Interna
Toker
CNR Food Istanbul
CNR Emlak Fuari
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Dr. med. univ. A. Aslan
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Memmo Döner Bıçakları
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN