Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye

Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi

Sayy: 562 - 17.05. - 01.06.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2017/18
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Gauland’ınn ırkçı sözleri tepki topladı

Irkçı AfD’li politikacı Gauland’ın Türk kökenli Alman bakan Aydan Özoğuz'a yönelik “Anadolu'ya gönderir bertaraf ederiz” şeklindeki sözleri büyük tepki uyandırdı.

Merhaba Haber Merkezi 
Resim galerisi için tıklayın
Almanya için Alternatif (AfD) partisinin seçimlerdeki liste başı adayı Alexander Gauland'ın Türk kökenli Sosyal Demokrat Partili (SPD) politikacı Aydan Özoğuz'a yönelik "Anadolu'ya gönderir bertaraf ederiz” şeklindeki sözleri Berlin'de tepkiyle karşılandı.

Alman Federal Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Berlin'de olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Bu durumda şunu söyleyebilirim: Sayın Özoğuz Hamburglu'dur ve bu açıdan bakıldığında bu sözler kendi kendini diskalifiye ediyor” şeklinde konuştu.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, bu tür sözler "dünyanın her yerinde ülkemize dair kötü hatıraları canlandırıyor” dedi. Sözcü, Gauland'ın sözlerinin "her türlü terbiye ve saygıdan” uzak olduğunu ifade etti.

CDU'dan tepki
Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı ve Başbakan Adayı Martin Schulz da Twitter hesabından paylaştığı mesajında, "Gauland'ın yaptığı bu münasebetsizlik hiç hoş değil. Bu tür ırkçıların Alman Federal Meclisi'ne girmemesi için her şeyi yapmalıyız!” ifadesini kullandı.

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi Genel Sekreteri Peter Tauber de Gauland'ın SPD'li Özoğuz hakkındaki sözlerine sert tepki gösterdi. Berlin'de gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Tauber, "Sayın Gauland'ın açıklamaları en basit ifadeyle ırkçıdır” dedi.

Gauland'dan inciler
Frankfurter Allgemeine Zeitung'un haberine göre, AfD'nin liste başı adayı Gauland Eichsfeld kentinde partililere yönelik konuşmasında SPD'li Özoğuz'un Alman kültürüne ilişkin sözlerini saldırgan bir tavırla eleştirmişti.

Federal hükümetin Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, Tagesspiegel gazetesine yazdığı bir makalede "Dilin ötesinde, spesifik bir Alman kültürünü kolayca tanımlayamazsınız” ifadesine yer vermişti.

Gauland, Özoğuz'un bu sözlerine atfen "Bunu Türk kökenli bir Alman söylüyor. Onu Eichsfeld'e davet edin ve ona spesifik Alman kültürünün ne olduğunu anlatın. O zaman bir daha hiç buraya gelmez ve biz de onu, Tanrı'ya şükür, Anadolu'ya gönderir bertaraf ederiz” demişti.

Gauland geri adım attı
AfD'in önde gelen isimlerinden Alexander Gauland tepki toplayan sözleri karşısında geri adım attı. Gauland Reuters haber ajansına verdiği demeçte, sözlerinin "gerçekten biraz sert” olduğunu söyledi. Gauland, Tagesspiegel gazetesine ise kullandığı kelimeleri hatırlamadığını ifade etmişti.

Bu arada, AfD'nin diğer liste başı adayı Alice Weidel, Gauland'ın sözlerine destek verdi. Weidel ZDF televizyonuna yaptığı açıklamada, "Sayın Gauland açık bir şekilde bu bayanın bu makama ait olmadığını ve belki Türkiye'ye dönmesi gerektiğini söylüyorsa, dürüstçe bu sözlerin altına imzamı attığımı söylebilirim” dedi.
Teilen
2017-09/02-Sayı-546
Merhaba TV
Takvim
Interna
Toker
CNR Food Istanbul
CNR Emlak Fuari
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Dr. med. univ. A. Aslan
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Memmo Döner Bıçakları
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN