Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye

Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi

Sayy: 562 - 17.05. - 01.06.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2017/18
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

„Üniversitelerimiz dünyaya açılacaktır“

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu: “Yapılan düzenlemeyle 65. Hükümet Programı’nda yer alan bir vaadimiz daha gerçekleşmiş oldu.“

Merhaba Haber Merkezi 
AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, devlet üniversitelerinin yurt dışında akademik yapı kurabilmesine ilişkin yapılan düzenleme hakkında, “Yapılan düzenlemeyle 65. Hükümet Programı’nda yer alan bir vaadimiz daha gerçekleşmiş oldu. Bir ülkenin insan eğitimine küresel boyutta yaptığı yatırım, uluslararası vizyonunu vurgulayan önemli bir göstergedir. Üniversitelerimiz dünyaya açılacaktır. Farklı ülkelerde yaşayan gençlerimizin de o coğrafyada ülkemizin üniversitelerinden eğitim alabilmeleri, onlara Türkiye perspektifi katacaktır.” dedi.

Yeneroğlu açıklamasında, Türkiye’deki devlet üniversitelerinin yurt dışında eğitim alanında hizmet sunmasının, ülkenin uluslararası çapta eğitim işbirliğini teşvik etmesi açısından önemli bir fırsat olduğuna değinerek, „Bugüne kadar geçerli olan yasal durum buna imkân tanımamaktaydı. Bu ihtiyaca binaen devlet üniversitelerinin yurt dışında öğretim kurumları oluşturabilmesi hedefini hükümet programımıza aldık. 694 nolu Kanun Hükmünde Kararname ile yapılan yeni düzenlemeyle bu vaadimiz gerçekleşmiş oldu. Böylelikle Türkiye’deki devlet üniversiteleri, yurt dışında akademik birimler ve bu kapsamda ihtiyaç duyulan sosyal tesisler kurabilecek. Türkiye Maarif Vakfı’nın önerisi, Yükseköğretim Kurulu’nun olumlu görüşü ve Bakanlar Kurulu kararıyla açılabilecek bu yapılarla ülkemizin yurt dışı eğitim politikalarında önemli bir eksiklik giderilmiş olacaktır.“ ifadesine yer verdi.

Yeneroğlu şöyle devam etti:

„Bir ülkenin insan eğitimine küresel boyutta yaptığı yatırım, uluslararası vizyonunu vurgulayan önemli bir göstergedir. Özellikle de yurt dışında milyonlarca vatandaşının yaşadığı ülkemiz için bu durum daha fazla değer ifade etmektedir. Nitekim farklı ülkelerde yaşayan gençlerimizin o coğrafyada ülkemizin üniversitelerinden eğitim alabilmeleri, onlara Türkiye perspektifi katacaktır. Anavatanlarında iş hayatına atılma imkânını elde edeceklerdir. Türkiye ile yaşadıkları ülke arasında bağ konumunda olan gençlerimiz alacakları eğitimle ikili ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkileri zenginleştireceklerdir. Aynı zamanda üniversitelerimiz dünyaya açılmış olacak ve bir taraftan tecrübelerini ilgili ülkelere taşırken, o ülkelerdeki birikimlerini de Türkiye’ye aktarabileceklerdir. Bu durum, birçok üniversitemize farklı ülkelerde çok dilli öğretim imkanı sunacak, yeni programların sunulmasını sağlayacak, Türkiye’de okuyan gençlerimize de yeni ufuklar kazandıracak, üniversitelerimizin uluslararı boyutta güçlenmelerini ve işbirliklerini artırmalarını sağlayacaktır.

Bir yandan yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın günlük sorunlarını takip ederken diğer yandan uzun vadeli diaspora politikaları için gerekli adımları atıyoruz. Yurt dışı eğitim politikalarının kapsamlı bir şekilde uygulamaya geçirilmesi, özellikle de yurt dışındaki gençlerimizin anavatanlarıyla olan dil ve kültür bağlarının korunması için şarttır. Uzun vadeli ve kalıcı bir hizmet alanıdır. Bu çerçevede Maarif Vakfımızın, üniversitelerin yurt dışında akademik birim kurma yönünde yapacağı önerilerle bu alanı ivedi bir şekilde hareketlendireceğini ümit ediyorum. Bu şekilde üniversitelerimize yeni bir alan açılırken yurt dışında yerleşik insanlarımıza da yeni bir hizmet kapısı aralanacaktır.”
Teilen
2017-09/02-Sayı-546
Merhaba TV
Takvim
Interna
Toker
CNR Food Istanbul
CNR Emlak Fuari
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Dr. med. univ. A. Aslan
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Memmo Döner Bıçakları
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN