Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye

Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi

Sayy: 562 - 17.05. - 01.06.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2017/18
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

“Verimli bir eğitim – öğretim yılı diliyorum”

Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı: ”Bütün öğretmenlerimize, öğrenci ve velilerimizle birlikte tüm eğitim bileşenlerimize 2017 - 2018 eğitim – öğretim yılında başarılar diliyorum.”

Merhaba (Karlsruhe) 
Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, 2017 - 2018 eğitim – öğretim yılında anne babalara çocuklarını ‘Türkçe – Türk Kültürü’ dersine göndermeleri konusunda daha fazla fedakârlık ve daha yüksek bir farkındalık göstermelerini istedi.

Eğitim Ataşesi Avcı, 2017 - 2018 eğitim – öğretim yılı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Çocuklarımızın Türkçe dersinden mahrum kalması, ana dillerini bilmemesi, yeterince öğrenememesi büyük bir kayıp ve pedagojik bir sorumsuzluktur. Almanya’daki gençlerimizin çoğu Türkçe’yi ancak ‘sokak dili’ şeklinde öğreniyor, bu bir ihmaldir ki Türkçe’yi yazı dili olarak öğrenmesi için Türkçe derslerine katılması gerekmektedir. Anadilini iyi bilmeyen, dilbilgisi düzleminde öğrenemeyen çocuklar Almanca’yı da zaten nitelikli bir şekilde öğrenemiyor. Türkçe dersi ile çocuklarımız Türkiye’yi yakından tanıyarak Almanya ile olan ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerimizin geliştirilmesinde kendilerine düşen görevi yerine getirme bilincini de kazanmış olacaktır. Bu itibarla Türkçe dersine katılamayan öğrencilerimiz için talep edilirse ve gerekirse hafta sonları telafi – takviye Türkçe dersleri açacağız.” dedi.

Türk toplumu olarak eğitime daha çok önem ve bütçe ayırmak gerektiğini kaydeden Avcı, “Anne babalarımızın gerek Türk Okul Aile Birliği Derneklerinde, gerek Alman Okul Aile Birliklerinde aktif rol almasını ve yönetim mekanizmalarına katılmasını ısrarla tavsiye ediyor ve çocuklarının geleceği açısından elzem olarak görmelerini istiyorum. Çocuklarımızın hem genel eğitimdeki başarısı hem de Türkçe derslerinde hedeflediğimiz yüksek katılım ve verimin yakalanabilmesi için velilerimiz Türk ve Alman okul aile birliklerinin yönetim birimlerinde görev almaları şart olmuştur. Bu nedenle velilerimize çağrımdır ki; çocuğunuz size veliler danışmanlığı seçimine ya da okul konferansı seçimine yönelik bir davetiye getirirse lütfen bu toplantılarda bulunmaya ve özellikle seçilmeye özel gayret gösteriniz.” ifadesini kullandı.

Avcı, tüm eğitim bileşenlerine başarılar diledi
Avcı şöyle devam etti:

“Kuşkusuz Ataşelik olarak, çocuklarımız ve gençlerimizin ruh ve beden sağlıklarının önemsendiği, araştırmaya, sorgulamaya açık, ezbercilikten uzak, bilginin takipçisi, araştırmacı, her farklı düşünceye ve inanca saygılı, demokrasiye ve evrensel değerlere inanan, hoşgörülü, erdemli ve ahlaklı ve her yaşta eğitime açık bireyler olarak yetişmeleri için en nitelikli eğitim anlayışını tüm proje, planlama, uygulama ve hizmetlerimizde yaygınlaştırmaya devam ediyoruz.

Bu itibarla Ataşelik olarak öğrencilerimizin aldıkları bilgi ve eğitimi hayata geçirerek, davranış şekline dönüştürülebileceği bir bilinç almalarını çok önemsiyoruz. Öğrencilerimizin sadece sınavlarından aldıkları yüksek notlar başarıyı göstermemektir. Öğrencilerimizin hem derslerinden aldıkları notlar hem de kendilerini geliştirerek özgüvenli, ahlaklı ve çok yönlü olmalarını amaçlıyoruz. Okul hayatını bitiren çocuklarımızın kendi dilini, kültürünü, kimliğini, kişiliğini ve sorumluluğunu kazanan bireyler olarak toplumda yer almalarını arzu ediyoruz.

Bu vesileyle, Almanya’daki eğitim kurumlarında ve eğitim basamaklarının her kademesinde, iki dost ülkenin güçlü geleceğini emanet ettiğimiz, sevgi, sabır ve özveriyle görevlerini yerine getiren bütün öğretmenlerimize, öğrenci ve velilerimizle birlikte tüm eğitim bileşenlerimize bir kez daha başarılar diliyor, eğitim-öğretim yılının huzurlu ve verimli geçmesini diliyor, selam ve sevgilerimi iletiyorum.”
Teilen
2017-09/02-Sayı-546
Merhaba TV
Takvim
Interna
Toker
CNR Food Istanbul
CNR Emlak Fuari
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Dr. med. univ. A. Aslan
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Memmo Döner Bıçakları
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN