Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye

Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi

Sayy: 562 - 17.05. - 01.06.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2017/18
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Afgan sığınmacılardan oturma eylemi

Viyana’daki tarihi Votiv Kilisesi önünde 100’e yakın Afgan sığınmacı ülkelerine iade edilmelerinin durdurulması için oturma eylemi yaptı.

AA (Viyana) 
Resim galerisi için tıklayın
Avusturya'daki Afgan sığınmacılar, ülkelerine geri gönderilmelerini protesto etmek için Viyana'daki Votiv Kilisesi'nin önünde sabahladı. Avusturya’nın başkenti Viyana’daki tarihi Votiv Kilisesi önünde 100’e yakın Afgan sığınmacı ülkelerine iade edilmelerinin durdurulması için oturma eylemi yaptı.

"Afganistan güvenli değil", "Sınır dışı edilmeyi durdur" yazılı pankartlar açan göstericilerin sözcüsü Rahim Mücahid, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Avusturya’ya sığınan Afganların seslerini başta ülke yöneticileri olmak üzere bütün Avrupa’ya duyurmak için başkent Viyana’daki Votiv Kilisesi önünde oturma eylemi başlattıklarını söyledi.

Afgan sığınmacıların iade edilmelerini önlemeyi hedeflediklerine dikkati çeken Mücahid, "Afganistan’da şu an hiçbir şehir güvende değil. Daha dün bir camide bombalı saldırı düzenlendi. Şu an ne Kabil ne de başka bir yer yaşamak için güvenli değil." dedi.

Mücahid, Afganistan'ın birçok açıdan Suriye ve Irak'tan farklı olmadığına işaret ederek "Çeşitli yollarla hayatlarını riske atarak Avrupa’ya sığınan insanları tekrar geriye göndermek, onları ölüme göndermekle aynı anlama geliyor. Çünkü buradan giden insanlar ya Taliban'la ya da Afgan ordusuyla hareket edecek, bu da her iki yolun sonunda ölüm olduğu anlamına gelir." değerlendirmesinde bulundu.

Mücahid, Avusturyalı yetkililerin Afgan sığınmacıların ülkeye uyum sağlamak istemedikleri yönündeki açıklamalarına da değinerek şunları söyledi:

"Ben de sığınmacı olarak bu ülkeye geldim, Avusturyalı yetkililer bizden uyum sağlamamızı istiyorlar. Ancak bunun için elle tutulur bir çalışma söz konusu değil. Yeterince dil kursu ya da eğitim merkezi yok. Bununla beraber daha da önemli olan, burada bulunan sığınmacıların gelecekleri belirsiz. Her gün gönderilme korkusuyla yaşıyorlar. İki ay Almanca kursuna gidecekler, ertesi gün ya geldikleri ülkeye ya da başka bir ülkeye gönderilmeleri söz konusu. Bu nedenle öncelikli olarak Afgan sığınmacıların buradaki durumlarının netlik kazanması gerekiyor. Yaşam olmadan nasıl uyum olacak."

Mücahid, Almanya, İsveç ve İtalya’da da benzer gösteriler yapıldığını kaydederek "Bizler de herkes gibi nefes alan normal insanlarız, bize farklı muamele yapılmasını istemiyoruz. Adil bir çözüm için mücadelemizi sürdüreceğiz." dedi.
Teilen
2017-09/02-Sayı-546
Merhaba TV
Takvim
Interna
Toker
CNR Food Istanbul
CNR Emlak Fuari
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Dr. med. univ. A. Aslan
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Memmo Döner Bıçakları
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN